Схеми з'єднання акумуляторних батарей.
Схеми з'єднання акумуляторних батарей АКБ.
Прийняті позначення:
· V – напруга, В
· C – ємність, А/год
Ємність акумулятора - це той проміжок часу акумулятор АКБ зможе забезпечувати живлення підключеного до нього навантаження. Ємність акумулятора вимірюють в ампер-годинах, а для невеликих акумуляторів – в міліампер-годин.
1. Послідовне з'єднання АКБ.
Для послідовного з'єднання акумуляторів, до "плюса" електричної схеми підключають позитивну клему першого акумулятора АКБ, використовуючи перемичку. До його негативній клемі підключають позитивну клему другого акумулятора АКБ і т. д. Негативну клему останнього акумулятора підключають до "мінуса" електричної схеми (див. рис. 1).
Рис. 1 Електрична схема послідовного з'єднання акумуляторів.
Рис. 2 Послідовно з'єднані акумулятори.
Рис. 3 Послідовно з'єднані акумулятори подвійний перемичкою.
Отримана при послідовному з'єднанні акумуляторна батарея має ту ж ємність, що і у одиночного акумулятора, а напруга такий акумуляторної батареї дорівнює сумі напруг входять до неї акумуляторів. Тобто якщо акумулятори мають однакові напруги, то напруга батареї дорівнює напрузі одного акумулятора, помноженому на кількість акумуляторів в акумуляторній батареї (див. рис. 4).
Еквівалентний внутрішній опір послідовно з'єднаних акумуляторів дорівнює сумі їх внутрішніх опорів.
Рис. 4 Послідовне з'єднання 4-х акумуляторних батарей.
У розглянутому прикладі (рис. 4) чотири акумуляторні батареї V=12,=100 А/ч при послідовному з'єднанні дають:
· загальна напруга VΣ = 48 В
· загальна ємність CΣ = 100 А/ч.
2. Паралельне з'єднання АКБ.
При паралельному з'єднанні, акумулятори з'єднують так, щоб позитивні клеми всіх акумуляторів були підключені до однієї точці електричної схеми ("плюса"), а негативні клеми всіх акумуляторів були підключені до іншої точки схеми ("мінуса") (див. рис. 5).
Рис. 5 Електрична схема паралельного з'єднання акумуляторів
Рис. 6 Паралельно сполучені акумулятори.
Отримана при паралельному з'єднанні акумуляторна батарея АКБ має те ж напруга, що і у одиночного акумулятора, а ємність такої акумуляторної батареї дорівнює сумі ємностей входять до неї акумуляторів. Тобто якщо акумулятори мають однакові ємності, то ємність акумуляторної батареї дорівнює ємності одного акумулятора, помноженої на кількість акумуляторів у батареї.
У прикладі (рис. 6) дві акумуляторні батареї V=12,=100 А/ч при паралельному з'єднанні дають:
• загальна напруга VΣ = 12 В
• загальна ємність CΣ = 200 А/год
3. Послідовно-паралельне з'єднання АКБ.
Дуже часто виникають ситуації, коли необхідно збільшувати і ємність і напруга. В такому випадку використовують послідовно-паралельні з'єднання АКБ.
Рис. 7 Приклад послідовно-паралельного з'єднання АКБ
У розглянутому прикладі (рис. 7) вісім акумуляторних батарей V=12,=100 А/год за чотири АКБ з'єднані послідовно в Ланцюг А і Ланцюг , а Ланцюг А і Ланцюг В з'єднані паралельно, відповідно при такій схемі:
· загальна напруга VΣ = 48 В
· загальна ємність CΣ = 200 А/год
Наші фахівці виготовляють перемички, з'єднувальні дроти для акумуляторів АКБ.